home

Нектари

Нектар од портокол

Proizvod

Понекогаш сме изненадени кога гледаме дека и портокали растат на дрвјата како јаболките или крушите. Слободно можете да ги соберете и да пиете свежо исцеден сок, но исто така можете да пиете и нектар од портокал Фруктал. Задоволството ќе биде исто.

Произведен од концентрат од портокали. Содржина на овошје: мин. 50%. Состојки: сок од портокал од концентрат, вода, шеќер, киселина (лимонска киселина) и антиоксиданс (аскорбинска киселина). Пијалакот е пастеризиран, без конзерванси.

Просечна вредност во 100 мл производ
Енергетска вредност195 kJ (46 kcal)
Протеини0,3 g
Јаглени хидрати10,4 g
Масти0,1 g

Нектар од јаболко

Proizvod

Соковите од јаболко можат да бидат бистри или матни, но секогаш ќе ве пресретнат со нивната свежина и пријатен вкус. Постојат многу различни видови на јаболка, но во Фруктал користиме само јаболка со највисок квалитет.

Произведен од концентрат. Содржина на овошје: мин. 50%. Состојки: сок од јаболко од концентрат, вода, шеќер, киселина (лимонска киселина) и антиоксиданс (аскорбинска киселина). Пијалакот е пастеризиран, без конзерванси.

Пакување: 1 l и 0,25 l

Просечна вредност во 100 мл производ
Енергетска вредност210 kJ (49 kcal)
Протеини0,1 g
Јаглени хидрати11,9 g
Масти0,0 g

Нектар од јагода, јаболко и грозје

Proizvod

Вкус што потсетува на овошен десерт со јагоди, јаболка и грозје тешко споредлив со друг вкус. Нектар со префинет вкус во кој преовладува најсочната јагода која зрее во Македонија. Затворете ги очите и само уживајте.

Делумно произведен од концентрати. Содржина на овошје: мин. 45%. Состојки: вода, каша од јагоди (30%), сок од јаболко од концентрат (11 %), шеќер, сок од грозје од концентрат (4 %) и киселина (лимонска киселина). Пијалакот е пастеризиран, без конзерванси.

Просечна вредност во 100 мл производ
Енергетска вредност215 kJ (51 kcal)
Протеини0,2 g
Јаглени хидрати12,1 g
Масти0,0 g

Нектар од кајсија и јаболко

Proizvod

Кајсијата е помала од јаболкото но и прави добро друштво и заедно одлично се комбинираат во прекрасен вкус. Густата каша од кајсија е добро разредена за што полесно да се спушта по вашето грло. Вкусно и освежувачки.

Делумно произведен од концентрат. Содржина на овошје: мин. 43%. Состојки: вода, каша од кајсии (35%), сок од јаболко од концентрат (8%), шеќер, киселина (лимонска киселина) и антиоксиданс (аскорбинска киселина). Пијалакот е пастеризиран, без конзерванси.

Просечна вредност во 100 мл производ
Енергетска вредност217 kJ (51 kcal)
Протеини0,2g
Јаглени хидрати12,2g
Масти0,0g

Мултивитамин нектар

Proizvod

Мешавина од 12 различни овошја кои ќе ги задоволат сите ваши сетила додека го пиете овој мултивитамински нектар. Домашно, тропско и егзотично овошје со извонредна мешавина на 9 витамини и провитамини за здрав и освежителен пијалак погоден за сите возрасти а посебно за лица со динамичен животен стил.

Делумно произведен од концентрати. Содржина на овошје: минимум 50%. Состојки: во променливи удели овошни сокови од концентрати и каши: портокалов и јаболков сок, каша од банани, ананасов, лимунов и гроздов сок, каша од праски, кајсија и манго, сок од маракуја, каша од гаува и папаја; вода, шеќер, витамини: Ц, нијацин, Е, пантотенска киселина, Б6, тиамин, фолна киселина, биотин, Б12 и провитамин А. Пијалакот е пастеризиран, без конзерванси.

Пакување: 1 l и 0,25 l

Просечна вредност во 100 мл производ
Енергетска вредност208 kJ (49 kcal)
Протеини0,2 g
Јаглени хидрати/од кои шеќери11,5 g / 10,3 g
Масти/од кои заситени мастни киселини0,03 g / 0,00 g
Влакна0,13 g
Натриум0,001 g
Витамин Ц9,0 mg*
Ниацин2,7 mg*
Витамин Е1,5 mg*
Пантотенска киселина0,9 mg*
Провитамин А/како Витамин А720 μg / 120 μg*
Витамин Б60,3 mg*
Тиамин0,21 mg*
Фолна киселина30 μg*
Биотин0,023 mg*
Витамин Б120,15 μg*

*15 % препорачан дневен внес (РДА)

Нектар од праска и јаболка

Proizvod

Има ли нешто подобро отколку од дрвјата да се соберат праските и јаболките на кои сеуште се чувствува утринската роса, да измешаат заедно за да се произведе овошен пијалак? Можеби. Обиди се со нашиот нектар произведен од најдобрите и најсочните праски кои зреат во Македонија, па одлучи се.

Делумно произведен од концентрати. Содржина на овошје: мин. 50%. Состојки: каша од праски (43%), вода, шеќер, сок од јаболко од концентрат (7 %), киселина (лимонска киселина) и антиоксиданс (аскорбинска киселина). Пијалакот е пастеризиран, без конзерванси.

Пакување: 1 l и 0,25 l

Просечна вредност во 100 мл производ
Енергетска вредност213 kJ (50 kcal)
Протеини0,3 g
Јаглени хидрати11,9 g
Масти0,0 gCopyright © FRUCTAL MAK. All rights reserved